Google Maps Konum Ekleme

Büyük uğraşlar ve emekler sonucunda kurmuş olduğunuz işletmeyi çok büyük kitlelere duyurma fırsatın geçmişe nazaran bu zamanlarda çok daha fazladır. Her geçen gün kendini geliştiren teknoloji ve insanların birbirine daha rahat ulaşabiliyor olması ile birlikte işletmenizi istediğiniz kişiye çok kolay bir şekilde belirtebiliyorsunuz. Bu noktada işletme sahiplerine sunulan fırsatlardan en önemlisi olan Google Maps konum ekleme hizmetini sunduğu için buraya konum eklediğinizde kullanıcıların yaptığı alakalı aramalar sonucunda daha rahat bir erişim sağlamalarına sebep olacaksınız.

Bu hizmetten faydalanmak için mutlaka işletme sahibi olmanız gerekmiyor. İşletme sahibi olmayan insanlar bile işletmesinin konumunu buraya ekleyebilir ve birçok insanın daha kolay bir ulaşım sağlamasına sebep olabilir. Bu yazımızda sizlere Google Maps konum ekleme hizmetinden nasıl faydalanacağınızı sizlere en ince ayrıntısına kadar anlatacağız.

Google Haritalara İşletme Nasıl Eklenir?

Google arama sonuçlarında potansiyel müşterilerin size daha kolay ulaşması için işletmenizi haritalara kaydetmenin iki farklı yolu vardır. Herhangi bir mobil cihazınız ya da bilgisayarınız var ise işletmenizi rahatlıkla ekleyebilir ve sorunsuz olarak arama motorlarından müşterilerinize yer tarifi yapabilirsiniz.

Mobil Cihaz Kullanarak Google Haritalar İşletme Kaydı Yapma

Mobil cihazlarınızdan Google Haritalar işletme kaydı yapmak için aşağıda belirttiğimiz adımları eksiksiz olarak yerine getirmeniz yeterli olacaktır. Bu işleme başlamadan önce telefonunuzda yüklü olan Google Haritalar (Google Maps) uygulamasını açın ve aşağıda belirttiğimiz adımları uygulamaya başlayın.

 1. Google Maps uygulaması açıldıktan sonra üstte bulunan arama çubuğunun solundaki üç çizgi simgesine dokunun. Buradan karşınıza farklı seçeneklerin olduğu açılır menü çıkacaktır.
 2. Açılan menünün en altında bulunan “Eksik bir yeri ekleyin” kısmına tıkladığınızda artık işletmenizin kaydını yapmaya başlayabilirsiniz.
 3. İşletmenizi eklemek için karşınıza çıkan formu doldurun. Bu formda işletme adı, işletme sektörü, adres ve diğer ekstra bilgiler istenecektir.

Bilgileri ne kadar detaylandırırsanız kullanıcıların Google aramalarında müşterilerinize ulaşmanın ne kadar kolay olduğunu daha rahat görebileceksiniz.

 1. İşletmenizin kategorisini girmeniz kullanıcıların yapmış olduğu aramalar neticesinde size ait işletmeye ulaşması daha kolay olacaktır.
 2. Tüm bilgileri eksiksiz olarak girdiğinizi varsayarak sağ üst kısımda bulunan ok işaretine tıklayın. Bu adımdan sonra işletmenizin eklenmesi için onaya göndermiş olacaksınız.

Tüm bu adımlar sonrasında eğer doğru bilgilerin girişini yaptığınızı düşünüyorsanız işletmeniz kısa süre sonra Google Haritalar’a eklenecek ve müşterilerinizin yapmış olduğu aramalar sonucunda onlara önerilecektir. Burada mobil ile ekleme işleminin nasıl yapılacağını anlattık. Bazı durumlarda işlemleri bilgisayar kullanarak yapmanız gerekebilir. Bu işlemleri bilgisayardan yapmak için ise aşağıdaki adımları takip edin.

Bilgisayar Kullanarak Google Haritalar İşletme Kaydı Yapmak

Bilgisayarınızdan herhangi bir tarayıcı ile aktif internet bağlantınızı yapın. Bu bağlantı sonrasında tarayıcı çubuğuna “maps.google.com” yazın ve direkt olarak Google Haritalar’a ulaşın. Bir sonraki adımlar aşağıda maddeler halinde belirtilecektir.

 1. Bölgenizin haritası karşınıza çıkacaktır. Bu haritanın sol üst kısmında arama çubuğu bulunacak. Bu çubuğun solunda bulunan üç çizgiye tıklayın.
 2. Karşınıza birçok seçenek çıkacak ve bu seçeneklerin en altında “Eksik bir yeri ekleyin.” butonu bulunacaktır. Bu butonu kullanarak işletmenizin kaydını yapmaya başlayın.
 3. Buradan sonrasını yukarıda mobil sürümden nasıl yaptıysanız o şekilde devam edin.
 4. İşletmenizin daha sağlıklı bir şekilde eklenmesi için tüm bilgileri doğru bir şekilde girin.

Buradan sonra Google Haritalar’a yer ekleme işlemini yaparsanız belirli bir süre sonrasında yer bildiriminin onaylanmasını beklemek zorunda kalacaksınız. İşletmenizin Google politikalarına uygun olup olmaması kontrol edilecek ve onay verildiği durumda aramalarda çıkacaktır.

Google Business Konum Eklemesi Nasıl Yapılır?

Google Business ile işletme sahipleri rahatlıkla konumunu ekleyebilir ve Google aramalarında işletmesinin direkt olarak sıralamada çıkmasını sağlayabilir. Bu işlemin nasıl gerçekleştirileceği ise aşağıda belirtilen adımlar neticesinde sizlere sunulmuştur.

 1. Google Benim İşletmem’de aktif Gmail hesabınızı kullanarak oturum açın.
 2. Sağ tarafta bulunan menüden “Bilgi” seçeneğini tıklayın.
 3. Ardından “Adres” alanını tıklayın.
 4. Burada sizlere yapılan yönlendirmeler sonucunda adresinizin başarılı bir şekilde eklenmesini sağlayın. En son ekledikten sonra “Uygula” butonuna basın ve adresinizin haritalarda son görünümünü inceleyin.
 5. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra oraya girmiş olduğunuz adrese Google tarafından doğrulama kodu gönderilecektir. Bu kodun başarılı girişinin ardından işletmenin Google’da müşterilerinize sunulmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir